Ceramika Paradyż wybrała ConnectPoint do realizacji projektu technologicznego

Anna Sawicka

Ceramika Paradyż wybrała w przetargu firmę ConnectPoint do realizacji systemu monitorowania oraz analizy produkcji w czasie rzeczywistym. Projekt jest finansowany z funduszy europejskich. 

Ceramika Paradyż jest wiodącym producentem płytek ceramicznych i spieków wielkoformatowych TRI-D w Polsce, dostarcza swoje produkty do 50 krajów na całym świecie. Firma była wielokrotnie nagradzana za innowacyjność, jakość i design, a zrównoważony rozwój technologiczny jest jednym z jej priorytetów. 

Mając na celu zwiększenie efektywności produkcji, Ceramika Paradyż zdecydowała o wdrożeniu platformy Smart RDM. To oferowane przez ConnectPoint  zaawansowane narzędzie, wspierające optymalizację procesów produkcyjnych. Pozwala wprowadzić automatyczną optymalizację zadań, a w efekcie poprawić wydajność produkcji i obniżyć koszty. 

Wdrożenie jest odpowiedzią na globalne wyzwania branży związane z wysokimi kosztami energii elektrycznej, gazu, materiałów i surowców, a także ograniczeniami i barierami technologicznymi w obszarze zarządzania procesowego.

Wdrożenie rozwiązania od ConnectPoint znacząco usprawni i zoptymalizuje cykl produkcyjny, co w konsekwencji pozwoli nam na zwiększenie konkurencyjności naszego przedsiębiorstwa na rynku – mówi Piotr Kucharski, członek zarządu, dyrektor generalny ds. produkcji Ceramiki Paradyż. Przede wszystkim, spodziewamy się zwiększenia efektywności pracy naszych pieców oraz zmniejszenia energochłonności procesowej poprzez poprawę współczynnika wykorzystania energii, co przełoży się na bezpośrednie oszczędności. Z kolei redukcja braków i ilości odpadów produkcyjnych przyczyni się do zmniejszenia realnego kosztu produkcji – dodaje Piotr Kucharski. 

– Mamy ogromną satysfakcję, że Ceramika Paradyż dołączyła do grona naszych Klientów – podkreśla Tomasz Węgrzyn, kierownik projektu po stronie ConnectPoint. – Projekt, który zrealizujemy dla lidera ceramiki w Polsce, to wdrożenie systemu monitorowania opartego na Smart RDM oraz zbudowanie algorytmów do analizy produkcji w czasie rzeczywistym. Dane pozyskane z krytycznych etapów procesu produkcji oraz najbardziej energochłonnych maszyn pozwolą na opracowanie prognoz zużycia energii, gazu i surowców, a w efekcie – na optymalizację ich wykorzystania.