Helsinki Energy Challenge- dekarbonizacja stolicy Finlandii

Jakub Ładyński

EIT InnoEnergy, wraz z konsorcjum pięciu innowacyjnych europejskich firm, w tym ConnectPoint oraz Savosolar, Heliac, Ecovat, HeatVentors, wzięło udział w Helsinki Energy Challenge. Spośród 250 zgłoszeń, wyłoniono 10 finalistów, wśród których znalazł się nasz zespół.

Celem konkurs Helsinki Energy Challenge, zainicjowanego przez miasto Helsinki w Finlandii, było znalezienie nowych rozwiązań, które pozwolą osiągnąć cel dekarbonizacji ogrzewania w Helsinkach do 2030 roku. Zadaniem konkursowym było zaproponowanie wykonalnego planu, który pozwoliłby zrezygnować miastu z ogrzewania węglem do 2029 i osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 do 2035.

Nasz zespół opracował innowacyjny, zrównoważony i skalowalny projekt łączący pięć rozwiązań technologicznych, które pozwolą miastu Helsinki zmniejszyć emisję dwutlenku węgla z ogrzewania miejskiego o imponujące 78% do roku 2030 w porównaniu z obecnymi poziomami.

Proponowane rozwiązanie optymalnie łączy wykorzystanie ciepła słonecznego z technologii kolektorów płaskich Savosolar i technologii skoncentrowanego ciepła słonecznego Heliac w wielu skalowalnych elektrowniach słonecznych. Każda modułowa elektrownia jest w stanie wyprodukować ponad 1000 GWh energii odnawialnej bez emisji dwutlenku węgla. Wykorzystując wielkoskalowy magazyn Ecovat, można zmagazynować do 33% całkowitego ciepła słonecznego zebranego w ciągu roku, co pozwala na całoroczną pracę systemu. Dodatkowe zdecentralizowane zasobniki ciepła dostarczone przez HeatVentors dodają systemowi codziennej elastyczności i zmniejszają zapotrzebowanie szczytowe, osiągając roczną skumulowaną redukcję zapotrzebowania na energię w wysokości do 8,9%. Inteligentna platforma ciepłownicza ConnectPoint, działająca w czasie rzeczywistym, pozwala na inteligentne i zdalne zarządzanie siecią ciepłowniczą Helsinek, jednocześnie angażując mieszkańców za pomocą grywalizacji.

Nasze rozwiązanie jest modularne, a przez to łatwo skalowalne. Miasto może zwiększać swoje moce produkcyjne za pomocą dokładania kolejnych elektrowni słonecznych do sieci.

Diego Martinez, Product Manager, był częścią zespołu ConnectPoint pracującego nad tym rozwiązaniem.

“Uczestnictwo w Helsinki Challenge było fantastyczną okazją! Połączyliśmy siły z innymi innowacyjnymi startupami, aby zbudować światowej klasy rozwiązanie do dekarbonizacji sieci ciepłowniczych. Dzięki udziałowi w wyzwaniu poznałem najnowsze technologie produkcji i magazynowania ciepła. Uczyłem się od innych ekspertów z mojego zespołu, a także zebrałem kilka pomysłów na ulepszenie naszych produktów. Wspaniale było widzieć, jak wszystkie zaangażowane firmy robią burzę mózgów i znajdują synergię, aby dostarczyć ostateczne rozwiązanie. To był intensywny proces, ale dobrze się bawiliśmy i wiele się nauczyliśmy.”

Więcej o całym projekcie i pozostałych członkach zespołu można przeczytać na blogu InnoEnergy: https://www.innoenergy.com/news-events/eit-innoenergy-with-a-consortium-of-five-european-companies-are-finalists-of-the-helsinki-energy-challenge/ oraz na stronie Helsinki Energy Challenge: https://energychallenge.hel.fi/sustainable-heat-coalition .