Jak dzięki Nexo wykrywać anomalie?

Grzegorz Michalski

Z wcześniejszych artykułów znacie już możliwości Nexo w zakresie zarządzania inteligentnymi urządzeniami. Spójny interfejs użytkownika dla urządzeń różnych producentów, rozbudowany mechanizm przygotowywania harmonogramów, dostęp do zgromadzonych danych w przejrzystej formie to bardzo ważne atrybuty Nexo. Jest ich znacznie więcej – o tym, co jeszcze Nexo ma do zaoferowania, dowiecie się z kolejnych  publikacji, które dla Was przygotowujemy.

Dane z wielu urządzeń w jednym miejscu

Pisaliśmy już, że Nexo gromadzi wiele istotnych parametrów pracy urządzeń. W przypadku głowic termostatycznych są to między innymi: temperatura otoczenia, nastawa temperatury oraz współczynnik otwarcia zaworu termostatycznego. Na podstawie zgromadzonych danych możemy przeprowadzić dokładną analizę temperatury, utrzymywanej w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu w przyszłości możliwe będzie dokonywanie podziału kosztów ogrzewania. Dodatkowo operator posiadający dostęp do wszystkich odczytów z danego budynku ma możliwość w czasie rzeczywistym wykrywać anomalie w systemie.

Wykrywanie anomalii – co to dokładnie oznacza?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której zawór termostatyczny jest w pełni otwarty, jednak temperatura w pomieszczeniu – jak pokazuje bieżący odczyt – zaczyna szybko spadać. Może to oznaczać, że ktoś otworzył okno, ale nie przykręcił termostatu, co przeczy idei oszczędzania energii. Być może użytkownik lokalu nie jest świadomy, że zdecydowanie zwiększa to rachunki za energię cieplną, ponieważ ciepło “ucieka” przez otwarte okno. Można spróbować porozmawiać z  mieszkańcami/użytkownikami, aby wytłumaczyć im, że w ten sposób marnują i energię, i pieniądze.

Inny przypadek z obszaru wykrywania anomalii to możliwość szybkiego reagowania na potencjalne awarie. Przykładowo: nastawiona temperatura w pomieszczeniu jest zdecydowanie wyższa od odczytywanej z czujnika temperatury, jednocześnie zawór termostatyczny jest zamknięty. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że zawór uległ uszkodzeniu i należy go naprawić/wymienić.
Możliwy jest również odwrotny przypadek: temperatura odczytywana przez czujnik jest wyższa od nastawionej na głowicy termostatycznej, jednak zawór nadal jest w pełni otwarty. Podobnie jak w pierwszym przypadku awarii uległ zawór i należy go wymienić/naprawić.
W pierwszym przypadku mieszkaniec prawdopodobnie zgłosi, że w mieszkaniu jest  zimno. W drugim, operator prawdopodobnie dostanie informację, że jest za gorąco. Dlaczego prawdopodobnie? Ponieważ istnieje zdecydowanie mniejsza szansa na taką informację zwrotną, gdy komfort cieplny będzie zapewniony. Jeśli będzie za ciepło, to istnieje spora szansa, że zostanie otwarte okno w celu przewietrzenia mieszkania. Druga z opisanych sytuacji może zdecydowanie zwiększyć koszty ogrzewania.

A co w przypadku, kiedy temperatura odczytywana w pomieszczeniu jest niższa od tej nastawionej na głowicy termostatycznej i jednocześnie zawór termostatyczny jest otwarty? Jeżeli w wybranym przedziale czasowym nie zauważono wzrostu odczytywanej w pomieszczeniu temperatury oznaczać to może, że grzejnik jest zapowietrzony. 


Wdrożenie takich scenariuszy może pozwolić na szybkie wykrywanie anomalii w systemie oraz ich usuwanie. Dzięki szybkim działaniom koszty potencjalnych awarii będą zdecydowanie mniejsze, wzrośnie więc poziom zadowolenia mieszkańców. Dane gromadzone przez Nexo pozwalają na przeprowadzanie powyższych analiz (a także na automatyzację wielu procesów).