Jak dzięki Nexo zarządzać zużyciem ciepła w instytucji?

Grzegorz Michalski

Koszty energii rosną. Racjonalne zarządzanie jej zasobami staje się wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych użytkowników, ale również dla administratorów biur czy instytucji, odpowiadających za wszystkie podległe im lokale. Bardzo często są one rozmieszczone na różnych piętrach, a przy rozbudowanych strukturach – w różnych budynkach.

Regulowanie termostatów – niechciany “obowiązek” pracownika.

Skupmy się na jednym z zasobów energii – na energii cieplnej. Biura, urzędy, instytucje edukacyjne pracują w ściśle określonych godzinach w określone dni tygodnia. Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, można poprosić pracowników o zmniejszanie temperatury w pomieszczeniu na zakończenie dnia (albo na weekendy czy święta), np. do 18℃. Rano po przyjściu do biura pracownicy będą musieli odkręcić termostaty i przywrócić poprzednie ustawienia.

Taki scenariusz obarczony jest jednak sporym ryzykiem niepowodzenia. Po pierwsze, pracownicy mogą zapomnieć o tym, o co zostali poproszeni. Po drugie, wiedząc, że następnego dnia w pracy zmarzną, zanim pokój się nie nagrzeje, mogą celowo nie przykręcić grzejników. Oczywiście, administrator może wziąć na siebie kontrolę każdego pomieszczenia na koniec dnia pracy i ręcznie przestawiać termostaty. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku małej liczby pomieszczeń, jednak nawet wtedy jest to mało efektywne i mocno uciążliwe.

Ogrzewanie pod kontrolą administratora

Z pomocą przychodzi aplikacja Nexo. W poprzednim artykule “Oszczędzaj energię z aplikacją Nexo” pisałem, jak wykorzystać ją do zarządzania temperaturą w mieszkaniu, jednak pełnię możliwości tego rozwiązania widać dopiero, gdy mowa o całym budynku albo kompleksie zabudowań. Mając do dyspozycji Nexo, administrator ma pełną kontrolę nad inteligentnymi (smart) urządzeniami zamontowanymi w pomieszczeniach. Nexo umożliwia tworzenie harmonogramów temperatury dla pojedynczego pomieszczenia lub ich grupy. Znając grafik pracy w konkretnym biurze, administrator może zdefiniować harmonogram zmian temperatury dla każdego pokoju – dzięki temu zapobiega się stratom ciepła, gdy pokoje nie są użytkowane, a jednocześnie zapewniony jest komfort w godzinach pracy.

Miejscem, w którym Nexo może znaleźć zastosowanie, są uczelnie wyższe. Bardzo często zdarza się, że konkretna sala wykładowa jest zajęta tylko przez kilka godzin w tygodniu, jednak z reguły jest ona ogrzewana bez przerwy. Jeśli administrator będzie miał do dyspozycji Nexo, wystarczy mu znajomość planu zajęć w sali – na tej podstawie z łatwością zdefiniuje efektywny harmonogram ogrzewania.

Problem ogrzewanych “na pusto” sal dotyczy również szkół i biur. W każdym z tych miejsc jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie energii, odpowiednio zarządzając temperaturą – co szybko przełoży się na oszczędności finansowe.

Wszystkie dane w jednym miejscu

Nexo daje administratorowi wgląd w szczegółowe dane, dostarczane przez głowice termostatyczne oraz zamontowane czujniki. Dane prezentowane są w przyjaznej formie wykresów, z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, o których napiszę w kolejnych artykułach. Istnieje możliwość dokładnego prześledzenia, jaka temperatura w ciągu doby panowała w pomieszczeniu, jak długo i w jakich godzinach głowica była w pełni otwarta – a w tym samym czasie być może otwarte było również okno. Dowiemy się tego, montując na oknach odpowiednie czujniki – o resztę “zadba” Nexo.

Dostarczone przez aplikację dane umożliwiają szczegółową analizę wybranego przedziału czasowego: dnia, tygodnia, miesiąca, w zależności od potrzeb. Nie ma konieczności ręcznego zbierania danych ani wprowadzania ich do różnych systemów. Dzięki Nexo są one zbierane, przechowywane i prezentowane w jednym miejscu. Na załączonej grafice pokazujemy, jak może wyglądać opisany wyżej harmonogram temperatury dla różnych pomieszczeń.

Nexo jest doskonałym rozwiązaniem do centralnego zarządzania ciepłem dla instytucji. Naszą aplikację wdrożyliśmy m.in. w krakowskich przedszkolach, gdzie już daje efekty w postaci rzeczywistych oszczędności.