Jak przygotować się do naszego spotkania rekrutacyjnego? 

Damian Witanowski

Chcesz do nas dołączyć? Zależy nam, aby rekrutacja przebiegała w komfortowej atmosferze i nie była dla Ciebie stresującym przeżyciem. Dlatego pomagamy Ci się do niej przygotować. Artykuł “Jak wygląda proces rekrutacyjny w ConnectPoint?” czeka już na Ciebie na naszym blogu.

Tym razem opowiemy Ci więcej o rozmowie kwalifikacyjnej.

Spotkanie rekrutacyjne dopasujemy do Ciebie

To dlatego nie mamy dla wszystkich kandydatów uniwersalnej  odpowiedzi, jak przygotować się do rozmowy. Stanowiska są przecież różne, a nasze podejście zazwyczaj jest indywidualne i dopasowane do umiejętności oraz wiedzy kandydata. Mimo to wybraliśmy kilka wskazówek, które – mamy nadzieję – okażą się przydatne. Od czego należy zacząć przygotowania?

Przede wszystkim – od zapoznania się z informacjami na temat naszej firmy oraz dotychczas zrealizowanych projektów, co pozwoli na lepsze zrozumienie profilu działalności ConnectPoint. Zachęcamy do sprawdzenia zakładki “Kariera”, która przedstawia naszą kulturę organizacyjną. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania: “Dlaczego to właśnie ja jestem osobą, wpisującą się w tę kulturę? Dlaczego spełniam oczekiwania postawione w ofercie pracy?”. Warto przygotować też krótką notkę o sobie – o swoim doświadczeniu oraz zrealizowanych projektach. W przypadku braku doświadczenia zawodowego mogą to być studenckie lub po prostu inne, własne niekomercyjne projekty. Mając spisanych kilka zdań podsumowania, poczujesz się pewniej i bardziej swobodnie.

Nie ma się czego bać!  

Co jeszcze wpłynie na przebieg rozmowy i jej pozytywny finał? Na pewno brak stresu! Nie ma się czego bać, staramy się przeprowadzać spotkania tak, by były one komfortowe. Nie chcemy dopuścić do tego, by stres wpłynął na Twoją prezentację czy uniemożliwił pełne przedstawienie wiedzy technicznej. W trakcie weryfikacji znajomości języka angielskiego zazwyczaj zadajemy pytania o tematyce ogólnej, choć mogą zdarzyć się również aspekty związane z IT.

Ważną częścią rozmowy są zagadnienia techniczne. Pytania dopasowujemy do doświadczeń zawodowych kandydata oraz naszych wymagań, więc jeśli chcesz się lepiej przygotować, przed spotkaniem sprawdź dokładnie oczekiwania umieszczone w ogłoszeniu. Niewykluczone, że jeśli w Twoim CV znajduje się link do profilu na GitHub albo napisanych artykułów, zostaną one przez nas zweryfikowane ? Nie warto natomiast obawiać się sesji live coding! Jeśli będzie ona elementem rekrutacji, poinformujemy Cię o tym podczas umawiania spotkania. 

Rozmowa rekrutacyjna to czas dla obu stron: nam pozwala na wstępne zweryfikowanie Twoich kompetencji, Tobie umożliwia ocenę, czy nasze technologie i kultura organizacyjna pasują do Twoich oczekiwań. Gorąco zachęcamy Cię do przygotowania pytań do nas – o to, co dla Ciebie jest istotne i może mieć kluczowe znaczenie przy wyborze tej jednej, jedynej oferty pracy.

Na zakończenie: przypomnimy o podstawach!

W zaproszeniu na rozmowę prosimy o potwierdzenie obecności. Jest ono dla nas ważne, stąd prośba – nie czekaj z tym do ostatniej chwili! Doceniamy punktualność, a także kulturę i szacunek podczas rozmowy. Staraj się słuchać, a jeśli coś nie jest dla Ciebie jasne, poproś o doprecyzowanie.
W przypadku spotkania online zadbaj wcześniej o dobrą jakość połączenia internetowego, która pozwoli na skorzystanie z kamerki. Pamiętaj również o odpowiednim otoczeniu, czyli o tym, co zobaczymy w tle za Tobą podczas rozmowy. Stanowczo odradzamy przeprowadzanie rozmów z łóżka lub w kawiarni, a także za pośrednictwem smartfonu.