Platforma Smart RDM “odwiedziła” Amsterdam

Anna Sawicka

W maju obecni oraz przyszli użytkownicy rozwiązania AVEVA PI System spotkali się w Amsterdamie, na corocznej konferencji AVEVA PI World 2022. My też tam byliśmy: jako jeden z głównych partnerów AVEVA OSIsoft w CEE i jako oficjalny sponsor wydarzenia.  
 

70 prezentacji w trzy dni 
 

Trzy dni spędzone na spotkaniach biznesowych i ponad 70 prezentacji dla gości naszego stoiska teraz procentują – właśnie finalizujemy rozpoczęte w Amsterdamie rozmowy sprzedażowe. Świętujemy sukces, bo znaleźliśmy potwierdzenie przydatności narzędzia, z którym pojechaliśmy na event. Nasze stoisko przeżywało oblężenie – do tego stopnia, że w ostatnim dniu konferencji, gdy ekipa techniczna już kończyła demontaż stoisk, my jeszcze rozmawialiśmy z gośćmi.  

Coroczna konferencja to jedno z największych wydarzeń w Europie, poświęconych produktom dostarczanym przez AVEVA, a skoro tak, to w Amsterdamie nie mogło zabraknąć firm, oferujących rozwiązania technologiczne wspierające cyfrową transformację. Jak może w tym pomóc nasz produkt, czyli platforma Smart RDM? Najczęściej pytano nas, jak działają na niej raporty i alarmy – o tych i wielu innych funkcjonalnościach platformy rozmawialiśmy z klientami, prezentując przykłady naszych dotychczasowych wdrożeń.  
 
Od Excela do Smart RDM 
 

Excel – używają go wszyscy, od małych firm po wielkie korporacje. Problem powstaje, gdy w firmie przybywa Exceli – odrębnych, niezarządzalnych źródeł informacji, które są poprawnie interpretowane tylko przez twórców. Przy takim podejściu dostęp do informacji jest utrudniony i jest niemożliwe stworzenie raportów jednolicie pokazujących sytuację w organizacji. 

U jednego z naszych klientów doliczyliśmy się… 2,5 tysiąca Exceli. Ale to już przeszłość. Dziś klient korzysta z platformy Smart RDM i to ona “zarządza” danymi, którymi dotąd zarządzało wielu dysponentów. Wdrożyliśmy automatyzację procesów raportowania, co oznacza, że system sam generuje poprawne raporty i rozsyła właściwym odbiorcom na podstawie potwierdzonej subskrypcji. Smart RDM może też integrować się z popularnymi narzędziami do raportowania biznesowego, m.in. Tableau i Microsoft Power BI i tworzyć raporty w oparciu o pobrane z nich dane oraz dane produkcyjne. O korzyściach biznesowych, które daje automatyzacja raportowania, opowiadaliśmy na amsterdamskiej konferencji. 

Dane, czyli fundament pod procesy 

Wspomnieliśmy wyżej o “poprawnych raportach”: słowo “poprawne” jest kluczowe, bo tworzenie raportów z błędami jest pozbawione sensu i oznacza ryzyko dla biznesu. Ale raporty będą poprawne pod warunkiem, że poprawne będą dane, na których się opierają.  
Podobnie jest w przypadku alarmów. Ta funkcjonalność platformy Smart RDM polega, w uproszczeniu, na wysyłaniu powiadomień o określonym zdarzeniu, na przykład o awarii czy przekroczeniu danego wskaźnika biznesowego, do zdefiniowanych użytkowników. Parametry zdarzeń można konfigurować w zależności od potrzeb organizacji. Cenna funkcjonalność, ale tylko pod warunkiem, gdy alarm nie będzie fałszywy i na wyrost. Czy będzie – to zależy od poprawności danych, których dotyczy i zbudowanego na nich procesu.  

W Amsterdamie temat danych i potrzeby coraz lepszego ich wykorzystania wracał zarówno podczas rozmów w kuluarach, jak i w trakcie głównych prezentacji. Artificial Intelligence, Machine Learning, Digital Twin – każde z tych osiągnięć najnowszej technologii pozwala “wycisnąć” z danych jeszcze więcej, a dzięki temu doskonalić procesy. Jak działa “cyfrowy bliźniak” – tłumaczyliśmy gościom naszego stoiska na przykładzie platformy Smart RDM. Tłumaczyliśmy też, że nasz Digital Twin nie zadziała prawidłowo, jeśli nie zostanie zasilony poprawnymi, zweryfikowanymi danymi. Uporządkowane dane, zebrane i dostępne w jednym miejscu są fundamentem doskonalenia procesów w organizacji i warunkiem prawidłowego przeprowadzenia transformacji cyfrowej. Bez zrobienia tego pierwszego kroku nie da się pójść dalej – i tego pierwszego kroku biznes często obawia się najbardziej. 

Platforma Smart RDM – co to za narzędzie? 

Podobnymi obawami dzielą się z nami klienci przed wdrożeniem platformy Smart RDM. Ale gdy wdrożenie już trwa, przyznają, że ich obawy były trochę na wyrost. 
My również nie składamy klientom obietnic na wyrost. Co to oznacza? Nie obiecujemy, że wdrożenie platformy Smart RDM pójdzie jak po maśle. Ale ponieważ mamy już na koncie wiele takich wdrożeń, dzięki temu znamy ryzyka z tym związane i wiemy, jak je minimalizować. Wiemy również, że na tym pierwszym etapie, czyli podczas porządkowania i konsolidacji danych konieczne są pomoc i zaangażowanie klienta – o czym zawsze uprzedzamy.  

Platforma Smart RDM – ta nazwa padła w tekście wielokrotnie. W takim razie – co to za narzędzie?  

Wspomnieliśmy zaledwie o dwóch funkcjonalnościach, ale to dopiero początek naszej serii artykułów o Smart RDM. W kolejnych tekstach przyjrzymy się innym możliwościom platformy, odpowiemy na pytanie, często zadawane przez klientów: “Co robi Smart RDM?”. Przede wszystkim jednak – opowiemy, dlaczego warto go mieć w firmie i jakie daje korzyści biznesowe.  
Stale dodajemy do platformy nowe funkcjonalności, nie zabraknie więc inspiracji do rozmów za rok, na AVEVA PI World 2023.