Wizualizacja danych w aplikacji Nexo
Jeśli śledzicie nasze publikacje poświęcone aplikacji Nexo, znacie już część jej możliwości. To narzędzie z obszaru IoT, które pozwala na zarządzanie wieloma urządzeniami różnych producentów w zunifikowany sposób i tworzenie inteligentnych sieci, w skali mieszkania, budynku, a nawet miasta.
Ręczna analiza danych
W artykule “Zbuduj Smart Home i oszczędzaj energię z aplikacją Nexo” opisaliśmy jedną z funkcjonalności Nexo: możliwość tworzenia prostych, jak i rozbudowanych harmonogramów, ułatwiających racjonalne zarządzanie zużyciem ciepła. Opcja ta pozwala ograniczyć wydatki na energię (a na tym każdemu zależy). W jaki sposób?
Aby uzyskać jak najlepsze efekty związane z oszczędzaniem energii, niezbędna jest analiza zgromadzonych danych. Nexo zbiera oraz przechowuje ogromne ilości informacji odczytywanych z takich urządzeń, jak głowice termostatyczne, czujniki, gniazdka elektryczne itp.
Do ich przetwarzania można wykorzystać odpowiedni program biurowy i z jego pomocą tworzyć wykresy oraz zestawienia. Dane można również analizować ręcznie, ale trzeba mieć świadomość, że w przypadku danych zebranych z kilkudziesięciu, kilkuset, a być może kilku tysięcy urządzeń będzie to czasochłonne i obarczone sporym prawdopodobieństwem popełnienia błędu.
Zamiast robić to ręcznie, analizuj dane z Nexo
Można pracować z danymi w powyższy sposób, ale nie ma takiej potrzeby, jeżeli pracujemy z Nexo. Nexo wykorzystuje nowoczesne rozwiązania do wizualizacji danych, pozwalające na opracowanie widoków dostosowanych do potrzeb użytkownika. W zależności od jego oczekiwań i upodobań, dane możemy przedstawić w podstawowej formie tabelarycznej, w formie wykresu zależnego od czasu, wykresu świecowego albo w postaci mapy ciepła. A to nie jedyne możliwości dostosowania widoków do wymagań oraz oczekiwań użytkownika.
Dane w postaci liczbowej trudno jest przeanalizować, zwłaszcza gdy jest ich dużo i pochodzą z różnych źródeł. Wyobraźmy sobie, że chcemy dowiedzieć się, z jakiego powodu w pomieszczeniu zużycie energii cieplnej jest wysokie. Na wyposażeniu są inteligentne głowice termostatyczne, czujniki temperatury oraz czujniki otwarcia okna. W Nexo możemy zaprojektować widok, w którym nałożymy na siebie odczyty z czujnika otwarcia okna oraz z zaworu termostatycznego Na podstawie tego widoku ustalimy, co działo się z termostatem, gdy okno było otwarte: czy był zakręcony, czy jednak ktoś otworzył okno i zapomniał zakręcić zawór.
Tabele, wykresy, powiadomienia
A może zamiast analizować wykresy, użytkownik preferuje otrzymywanie alertów, informujących o tego typu sytuacji? Nexo oferuje również i takie rozwiązanie.
Co poza tym? Wszelkie inteligentne urządzenia z reguły zasilane są bateriami, które, jak wiadomo, rozładowują się w najmniej odpowiednim momencie. Wykorzystując Nexo, możemy na bieżąco monitorować poziom naładowania baterii i z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować wymianę, nie czekając na całkowite wyczerpanie i wyłączenie urządzenia.
Gdy dysponujemy danymi zebranymi w Nexo, tylko od naszej wyobraźni zależy, jak chcemy je zaprezentować, w jaki sposób połączyć i co na ich podstawie uzyskać.
Śledźcie nasze publikacje – kolejna odsłona możliwości Nexo już wkrótce!