Z Nexo zima na plusie

Jacek Szostakiewicz

“Wiosna, wiosna, ach, to ty…”. W tym roku później niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni wiosenne. W kwietniu i jeszcze teraz w maju przeplatane chłodniejszymi, ale widać coraz wyraźniej, że zima jest w odwrocie i lada dzień będziemy mogli wyłączyć na kilka miesięcy kaloryfery w naszych domach.

To dobry moment na podsumowanie drugiego sezonu działania, a pierwszego pełnego sezonu grzewczego z Nexo. Zainstalowaliśmy system w kilku lokalizacjach, aby zapewnić użytkownikom komfort cieplny oraz wspomóc efektywniejsze wykorzystanie energii cieplnej.

Instalacja Nexo? To się opłaca!

Spłynęły do nas wyczekiwane dane o zużyciu i kosztach ciepła. Zestawiliśmy je z modelami pogodowymi, a nasi specjaliści ciepłownicy, wykorzystując swoją tajemną wiedzę, przeprowadzili pierwsze analizy. Wywnioskowali z nich, że instalacje systemu Nexo przyniosły oszczędności w zużyciu ciepła na poziomie od 12 do nawet 34,5% w porównaniu z zużyciem z okresów sprzed instalacji systemu.

Zaskoczyły nas te wyniki, ponieważ spodziewaliśmy się (podobnie jak w poprzednim sezonie, kiedy uruchamialiśmy pierwsze instalacje Nexo) oszczędności na poziomie około 20%, z niewielkimi wahaniami. A tymczasem w obecnym sezonie wyszły spore rozbieżności, nawet w budynkach, w których prowadzona jest taka sama działalność.

Z czego wynikają różnice?

Możemy się domyślać, że wiele zależy od zachowań i przyzwyczajeń osób, które korzystają z systemu. Jeśli użytkownikowi zależało na obniżeniu kosztów ogrzewania, wówczas optymalizował ustawienia temperatury, co dało największe korzyści. Tam, gdzie użytkownik uznał, że wystarczy tylko zainstalować system, a jednocześnie można przegrzewać pomieszczenia, rozszczelniać okna czy ręcznie ustawiać głowice na maksimum, żeby szybko zwiększyć temperaturę, efekty oszczędzania są mniejsze.

Najważniejsze jednak jest to, że nawet w “najgorszym” przypadku udało się zaoszczędzić sporo, bo około 12%. Natomiast oszczędności na poziomie powyżej 30% to bardzo duży sukces świadomych użytkowników systemu.

Widać więc, że Nexo przynosi wymierne korzyści i jest skutecznym narzędziem do walki ze wzrostem cen ogrzewania. Rząd daje użytkownikom tarczę, my dajemy broń do aktywnej walki z rosnącymi cenami, a umiejętnie używana pozwoli sporo zaoszczędzić. Nie zapominajmy też o dodatkowych korzyściach – dla środowiska i klimatu. Im efektywniej gospodarujemy ciepłem, tym mniej produkujemy zanieczyszczeń i ograniczamy emisję CO2.

Bardziej szczegółowe analizy przeprowadzimy w najbliższych tygodniach i przedstawimy je w kolejnych postach. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga.

Jeśli chcecie dzięki Nexo zmniejszyć opłaty za ciepło w następnym sezonie, już teraz zapraszamy do kontaktu.