Zarządzanie infrastrukturą Nexo – sprawdź, jakie to proste!

Grzegorz Michalski

W poprzednim wpisie pt. “Architektura Nexo” przedstawiliśmy, jak wygląda system od zaplecza. W tym artykule kontynuujemy temat i wyjaśniamy, od czego zależy jego sprawne działanie.

Zarządzanie na odległość

Po wdrożeniu Nexo otrzymujemy nie tylko dostęp do platformy chmurowej, ale również infrastrukturę sprzętową. Sprzęt w przypadku Nexo oznacza urządzenia IoT, które podłączamy do platformy, a także bramki Nexo. W zależności od potrzeb, będzie to jedno lub wiele urządzeń.

Infrastruktura wymaga utrzymania. Perspektywa utrzymania infrastruktury Nexo może przerażać, zwłaszcza jeżeli pod opieką mamy kilkadziesiąt/kilkaset urządzeń rozmieszczonych w różnych budynkach. Utrzymanie takiej liczby urządzeń i zarządzanie nimi, w sytuacji, gdy nie zawsze mamy do nich bezpośredni dostęp (bramki Nexo nie muszą znajdować się w tym samym mieście czy nawet kraju) może powodować sporo problemów.

Rozwiewamy wątpliwości – nie ma powodu do obaw. Nexo wykorzystuje zaawansowane rozwiązania do zarządzania urządzeniami końcowymi (bramkami Nexo), bez konieczności fizycznego dostępu do konkretnego urządzenia. Użytkownik końcowy nie musi nawet wiedzieć o istnieniu bramki Nexo, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule.

Aktualizacja pod kontrolą

Również aktualizacja oprogramowania jest procesem nie odczuwalnym po stronie klienta. Ograniczona przepustowość, niestabilne połączenie czy braki w zasilaniu nie stanowią problemu. Sam proces aktualizacji jest bezpieczny, nie ma ryzyka zablokowania urządzenia w przypadku niepowodzenia aktualizacji. W trakcie aktualizacji urządzenie jest w pełni dostępne oraz funkcjonalne. Po zakończeniu procesu i restarcie możemy cieszyć się nową wersją oprogramowania.

Jeśli jednak aktualizacja przebiegłaby nieprawidłowo, również nie grozi nam żadna awaria. Automatycznie zostanie uruchomiona poprzednia wersja oprogramowania, bez zbędnych przestojów czy pobierania kolejnych danych.

W procesie aktualizacji Nexo wykorzystuje rozwiązanie pod nazwą Mender.

Dostęp do urządzeń końcowych nie wymaga tworzenia odrębnych rozwiązań sieciowych. Wszystko odbywa się z wykorzystaniem bezpiecznego protokołu HTTPS, bez konieczności otwierania portów. Wystarczy wpiąć urządzenie do swojej infrastruktury IT, resztę wykona Nexo.

Kolejne artykuły wkrótce pojawią się na blogu. Zapraszamy!