Optymalizacja zużycia energii – wspólny projekt Veolii i ConnectPoint

Anna Sawicka

Wyobraź sobie taką sytuację: jesteś jeszcze w pracy, ale za godzinę, dwie będziesz już w domu. Rano, przed wyjściem, “przykręciłeś” kaloryfery, żeby nie grzały na próżno. I co teraz? Czeka Cię powrót do wychłodzonego mieszkania? Przeciwnie. Sięgasz po smartfona i “podkręcasz” grzejniki za pomocą aplikacji, która steruje termostatami.

Scenariusz z reklamy? Niekoniecznie. Na taką innowację zdecydowała się Veolia, wiodący dostawca ciepła w Polsce. Projekt optymalizacji zużycia energii realizujemy wspólnie z Veolią w jednej z łódzkich spółdzielni mieszkaniowych. 

Mamy już na koncie udany pilotaż rozwiązania, przeprowadzony w biurowcu. Od grudnia będą je testować mieszkańcy jednego z łódzkich bloków. W lokalach zamontowane są termostaty, sterowane zdalnie za pomocą aplikacji (dostępnej w wersji na smartfony i komputery). Użytkownicy mają do dyspozycji kilka komfortowych opcji “zarządzania” temperaturą, np. ustawienie jednakowego jej poziomu w całym mieszkaniu albo różnych wartości w każdym z pomieszczeń. Aplikacja umożliwia zarówno “doraźne” regulowanie termostatów, jak i zaplanowanie ich ustawień (harmonogram na dzień, tydzień itp.). Udogodnieniem jest także m.in. możliwość założenia w aplikacji konta dla gościa (tzw. konto visitor) – np. dla lokatora, wynajmującego mieszkanie. 

Tradycyjne, ręczne regulowanie termostatów jest również możliwe – ustawienia synchronizują się automatycznie z zapisanymi w aplikacji. 

Tak “wygląda” rozwiązanie od strony mieszkańców. Jego “zaplecze” to wdrożona przez nas w budynku infrastruktura, czyli sieć, która komunikuje się z termostatami. Na każdej klatce schodowej znajduje się bramka sterująca, a na poszczególnych piętrach – urządzenia odbierające sygnał z mieszkań. 

Veolia ma nadzieję, że nowy, łatwy w użyciu system zachęci mieszkańców do oszczędzania ciepła – efekty będzie można ocenić po zakończeniu sezonu grzewczego. Dla mieszkańców to – być może – szansa na niższe rachunki, dla dostawcy ciepła – na precyzyjną analizę i zaplanowanie zużycia energii, a w przyszłości na wdrożenie podobnych systemów na większą skalę.