Zbuduj Smart Home i oszczędzaj energię z aplikacją Nexo

Grzegorz Michalski

Marzysz o inteligentnym domu, ale nie wiesz, jak utworzyć “centrum sterowania”, które pomoże Ci zarządzać wszystkimi urządzeniami? Ten artykuł jest dla Ciebie.

Smart Home – wiele urządzeń i co dalej?

Wchodząc w świat inteligentnych rozwiązań, z reguły nie planujemy, jak będzie się rozwijać nasza przygoda. Z ciekawości kupujemy pierwsze urządzenie, instalujemy je w mieszkaniu i zaczynamy z niego korzystać. Jeżeli to nam się spodoba, kupujemy kolejne urządzenia i rozbudowujemy nasz inteligentny dom.

Do następnych zakupów zapewne podejdziemy już bardziej świadomie. Zapytamy znajomych, z jakich rozwiązań korzystają, zrobimy rozeznanie w sklepach oraz internecie. Nasz Smart Home się rozwija, a my cieszymy się z nowych “gadżetów”, ułatwiających codzienne czynności: inteligentnych gniazdek elektrycznych, głowic termostatycznych, czujników i wielu innych.

Wybierając kolejne urządzenia, zazwyczaj nie zastanawiamy się, kto jest ich producentem, liczy się dostarczana funkcjonalność oraz jakość wykonania. Takie podejście oznacza jednak, że musimy mieć kilka różnych aplikacji do obsługi. Dodatkowo sytuację bardzo komplikuje to, że poszczególne urządzenia nie są “samodzielne” w działaniu, ale uzależnione od siebie – a pamiętajmy, że pochodzą od różnych producentów. Przykładowo: mamy czujnik otwarcia okna i chcielibyśmy automatycznie zamykać głowice termostatyczne zamontowane na grzejnikach w pomieszczeniu, w którym okno zostało otwarte. Jest to teraz bardzo istotne z uwagi na panujący kryzys energetyczny.

Aplikacja Nexo – Twoje centrum zarządzania

Czy w takim razie jesteśmy bezradni? Nie! Korzystając z aplikacji Nexo, nie musimy się martwić, że urządzenia różnych producentów nie komunikują się między sobą. Tym zajmuje się Nexo, nie interesuje nas, w jaki sposób się to odbywa. Naszym zadaniem jest tylko utworzenie scenariusza tej komunikacji.

Nexo dostarcza spójny interfejs dla poszczególnych urządzeń, bez względu na ich producentów, staje się więc naszym centrum sterowania. W jednym miejscu mamy dostęp do gniazdka elektrycznego, wyłącznika oświetlenia czy głowicy termostatycznej. Co więcej – w jednym miejscu możemy mieć dostęp do urządzeń w różnych mieszkaniach.

Spójny, jednolity interfejs, który zapewnia nam Nexo, daje nam więc oszczędności, i to w różnych obszarach – oszczędzamy nie tylko energię i zmniejszamy wydatki, oszczędzamy także czas, który dla większości z nas jest bardzo cennym zasobem.

W poprzednich artykułach wspomniałem o tworzeniu harmonogramów dla zarządzania ciepłem. Nexo umożliwia również tworzenie spersonalizowanych reguł, pozwalających przykładowo włączać lub wyłączać inteligentne urządzenia o określonej godzinie. A jakie reguły można tworzyć? To już zależy od tego, w jakie urządzenia wyposażymy nasz inteligentny dom.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym artykułom Wasza przygoda ze Smart Home nabiera rumieńców. Kolejne artykuły już wkrótce! A jeśli macie pytania i chcielibyście już teraz dowiedzieć się więcej o Nexo, zapraszamy do kontaktu!