Oszczędzaj energię z aplikacją Nexo

Grzegorz Michalski

Jak istotne jest dziś oszczędzanie energii, nie trzeba nikogo przekonywać Odczuwamy to mocno zwłaszcza na widok rachunku za gaz czy energię elektryczną. Kwota do zapłaty motywuje nas do zmniejszenia kosztów zakupu energii, jednak bez narzędzi wspomagających oszczędzanie jest trudne w realizacji. Z pomocą może przyjść Nexo i jego możliwości związane z zarządzaniem zużyciem energii – pisaliśmy o tym w artykule “Poznajmy Nexo”.

Przykręć termostat, podkręć termostat – łatwo powiedzieć i łatwo zapomnieć

W okresie zimowym do ogrzewania domów i mieszkań wykorzystujemy różne źródła ciepła: ciepło systemowe, kotły na paliwa stałe, kotły gazowe, pompy ciepła. Niezależnie od źródła dostarczania ciepła, bezpośredni wpływ na koszty ogrzewania ma utrzymywana wewnątrz pomieszczenia temperatura Im wyższa, tym więcej energii trzeba dostarczyć Najprostszym rozwiązaniem wydaje się stałe utrzymywanie niskiej temperatury w pomieszczeniach, jednak jest to równocześnie jedno z najmniej komfortowych dla nas rozwiązań. Bo kto lubi wyjść spod ciepłego prysznica w łazience, w której jest zimno?

Można próbować temu zaradzić: wystarczy godzinę wcześniej podkręcić termostat w łazience, a po kąpieli ponownie zmniejszyć temperaturę. To samo można zrobić wychodząc z domu: obniżyć temperaturę w każdym pomieszczeniu, a po powrocie przywrócić odpowiedni dla nas poziom. Jest jednak pewien “problem”: trzeba o tym wszystkim pamiętać. Trzeba pamiętać, aby z odpowiednim wyprzedzeniem podwyższyć temperaturę w łazience, a później ją zmniejszyć. Trzeba pamiętać, żeby przed wyjściem z domu przykręcić termostaty, a tuż po powrocie je podkręcić. Ale samo ich podkręcenie nie załatwi sprawy, bo chwilę potrwa, zanim pomieszczenia się nagrzeją. Przede wszystkim jednak o tych czynnościach trzeba pamiętać za każdym razem, codziennie.

Temperatura idealnie zaplanowana

Nexo zdejmuje z nas te obowiązki: aplikacja pozwala nam zaplanować wysokość temperatury, a potem automatycznie “pilnuje” tych ustawień. Możemy utworzyć tygodniowy harmonogram temperatury, z dokładnością do jednej godziny.

Załóżmy, że wszyscy członkowie rodziny biorą prysznic pomiędzy godziną 19 a 23, chcemy więc, aby w tym czasie w łazience było ok. 24℃. W godzinach nocnych, pomiędzy 23 a 5, wystarczy już tylko 18℃, a gdy szykujemy się do wyjścia do pracy lub szkoły – 20℃. Między 8 a 16, kiedy nikogo nie ma w domu, nie musimy “dogrzewać” łazienki – w zupełności wystarczy więc, jeśli “wrócimy” do 18℃. W pozostałych godzinach w tygodniu oraz w weekendy idealną temperaturą będzie 20℃.

Taki plan powinien pomóc nam rozsądniej zarządzać ciepłem, prawda? Jednak ręczna zmiana tylu ustawień to nie lada wyzwanie. W pewnym momencie albo nam się odechce “zabawy z termostatami”, albo zapomnimy o regularnym ich ustawianiu. A to tylko scenariusz dla jednego pomieszczenia!

Oszczędzanie przez klikanie – tak działa Nexo

Korzystając z funkcjonalności oferowanych przez Nexo możemy przygotować taki harmonogram kilkoma „kliknięciami”.. Nie musimy zaprzątać sobie głowy, że już jest godz. 19 i musimy podkręcić termostat w łazience. Nexo zrobi to za nas, pozwalając nam cieszyć się z komfortowych warunków, bez niepotrzebnego obciążania pamięci kolejnymi zadaniami. Nie jest istotne, ile masz w domu termostatów, Nexo pozwoli Ci w łatwy sposób nimi zarządzać. Niezależnie od harmonogramu, można zmienić temperaturę w dowolnej chwili – za pomocą termostatu lub interfejsu Nexo. Przyznacie, że kontrolowanie temperatury, a jednocześnie ograniczanie kosztów związanych z ogrzewaniem dawno nie było tak proste i intuicyjne.

Jeśli zainteresowało Was Nexo, śledźcie naszego bloga. Wkrótce pojawią się kolejne artykuły, w których opowiemy o możliwościach tego rozwiązania.