4000 turbin na jednej platformie.

Julia

Odnawialne źródła energii będą w przyszłości potrzebowały inteligentnych systemów monitorowania i dystrybucji. Kai Markus Kulas, dyrektor zarządzający ConnectPoint GmbH, wyjaśnia, jak dane w czasie rzeczywistym i odpowiednie oprogramowanie mogą w tym pomóc.

Panie Kulas, dzięki energii odnawialnej konsumenci stają się prosumentami. Co to oznacza dla zarządzania energią

Oprócz znanych już danych należy uwzględnić dane o zachowaniach odbiorców oraz o sposobie wykorzystania energii. Z silosowego spojrzenia niektórych dostawców, musi nastąpić zmiana na spojrzenie holistyczne. Do firm energetycznych napływają masy danych. Kluczem do zarządzania nimi są dane w czasie rzeczywistym. Dzięki nim można zoptymalizować energię wytwarzaną i dostarczaną do punktu odbioru. Na przykład wspólnie z RWE Renewables GmbH udostępniliśmy dane techniczne ponad 4 tys. turbin wiatrowych wraz z danymi klientów w sposób, który stanowi wartość dodaną.

Generowanie zielonej energii to jedno. Mądra dystrybucja to drugie. Co to oznacza na przykład dla zakładów komunalnych? Jak można w tym pomóc?

Dane ze wszystkich sektorów korporacyjnych i konsumenckich są łączone w kanały. Na przykład jako partner rozwojowy Stadtwerke Leipzig budujemy Platformę Cyfrową, która oprócz nazwanego wyzwania danych łączy te dane z danymi miasta. Pan Fischer, szef działu IT, opisał mi to tak: “Razem tworzymy nowy system operacyjny Stadtwerke i tym samym szkielet Smart City”.

W swoim podejściu do platformy “nexo energy” łączycie dane prosumentów z danymi nowych, elastycznych, mniejszych elektrowni; dzięki temu możliwe jest także sterowanie dynamicznymi taryfami energetycznymi czy wspólnotami solarnymi. Jak to dokładnie działa?

Zaawansowane systemy informatyczne mogą zostać zastąpione, ale nie muszą. Nowy system operacyjny działa na początku równolegle i zbiera dane z odpowiednich źródeł, porównywalnie do systemu brokerskiego. Działa w oparciu o strukturę mikroserwisów, bazując na Kubernetes. Zapewnia to skalowanie i sprawia, że można zarządzać tysiącami strumieni danych w czasie rzeczywistym. Teraz wszystkie źródła danych mogą być powiązane, a nowe usługi, takie jak dynamiczne taryfy czy wspólnoty solarne, mogą być budowane w ciągu dni, a nie miesięcy, jak wcześniej. W szczegółach jest to nieco bardziej skomplikowane. Na przykład zintegrowaliśmy również blockchain dla taryf, który zapewnia punkty, czyli tokeny, dla odbiorców i producentów energii w zrozumiały sposób, podobny do programu premiowego. Dzięki temu możliwe jest uzgodnienie pożądanego zachowania w zakresie korzystania z energii, tzw. demand-side response.

Wywiad : Rüdiger Schmidt-Sodingen